Libido to pojęcie, które wprowadził Zygmunt Freud. U kobiet na popęd seksualny wpływa wiele czynników, zarówno tych, uwarunkowanych biologiczną strukturą organizmu, jak i środowiskowych. Duże znaczenie mają również hormony, których stężenie zmienia się w zależności od dnia cyklu. Oziębłość w sypialni może działać destrukcyjnie nie tylko na relacje partnerskie, ale także nasze samopoczucie. Jak można poradzić sobie ze spadkiem kobiecego libido? Podpowiadamy.
Kobiece libido a hormony
Na poziom kobiecego libido ogromny wpływ mają hormony. Dlatego w zależności od dnia cyklu, popęd seksualny może kształtować się na różnym poziomie. Zazwyczaj największy jest w okolicach owulacji, a więc po siódmym dniu cyklu, kiedy to notuje się najwyższe stężenie estrogenów w organizmie kobiety.
Po owulacji z kolei stopniowo spada poziom estrogenów, a podwyższa się progesteronu. U wielu kobiet powoduje to wahania lub obniżenie nastroju. W tym czasie dochodzi również do zatrzymania wody w organizmie. Niektórym kobietom towarzyszą w tej fazie cyklu migreny. Z tego powodu zazwyczaj obserwuje się wówczas spadek libido. Więcej na temat funkcjonowania kobiecego cyklu i jego wpływu na popęd seksualny dowiemy się z artykułu: https://synergiczni.pl/zdrowie-psychiczne/libido-kobiet-co-na-nie-wplywa-i-jak-zwiekszac-apetyt-na-seks.
Styl życia a kobiece libido
Na kobiece libido ma wpływ również stan zdrowia, a także styl życia. Schorzenia takie jak niedoczynność tarczycy czy depresja mogą skutkować obniżeniem popędu seksualnego. Niezdrowa dieta, brak ruchu i stres również mają wpływ na nasz nastrój i chęć kontaktów intymnych. Warto więc zacząć zdrowo się odżywiać, w taki sposób, aby nasza dieta była zbilansowana i dostarczała nam wszystkich niezbędnych składników odżywczych, witamin i minerałów.
Możemy sięgać również po naturalne afrodyzjaki, a więc na przykład czekoladę, owoce morza, szparagi czy figi. Do wzrostu endorfin w organizmie przyczynia się również aktywność fizyczna. Wpływa ona też na naszą kondycję i sylwetkę. Pozwala zredukować stres i się zrelaksować. Spadek libido nierzadko wywołuje niewystarczająca ilość snu.
Kobiece libido a antykoncepcja hormonalna
Czasami przyjmowane leki lub antykoncepcja hormonalna wpływają na kobiece libido. Takie działanie wykazują niektóre medykamenty obniżające ciśnienie, uspokajające, a także antydepresanty. Spadek libido obserwuje się również u kobiet, które zażywają pigułki antykoncepcyjne o silnie antyandrogennym działaniu. W takiej sytuacji warto udać się do lekarza i pomyśleć o zmianie leków.
Artykuł sponsorowany