Tak maleńkie, a tak ważne w walce o piękną skórę: peptydy. To właśnie one wnikają w głąb skóry i pomagają przenikać substancjom aktywnym w głębiej w tkanki. Dzięki temu peptydy mają wpływ na kondycję naszej skóry: wygładzają ją, poprawiają owal twarzy i pobudzają syntezę kolagenu. Dowiedz się więcej o ich niezwykłych właściwościach w pielęgnacji.

Peptydy – czym są i jak działają na skórę?

Peptydy to organiczne związki chemiczne. Składają się z aminokwasów, połączonych ze sobą wiązaniami. Warto wiedzieć, że aminokwasy należą do najważniejszych  składników budulcowych skóry i biorą udział w wielu naturalnie zachodzących w niej procesach, takich jak wiązanie wody, utrzymywanie właściwego poziomu nawilżenia, produkcja kolagenu czy odnowa i regeneracja komórek skóry. Peptydy pozyskuje się z roślin (np. kukurydzy, ryżu czy soi), ale istnieją też cząsteczki syntetyczne. Działanie jednych i drugich jest jest zbliżone do działania naturalnych peptydów znajdujących się w skórze. W kosmetykach wykorzystuje się głównie syntetyczną formę peptydów.

Jakie są właściwości peptydów?

Niewielkie rozmiary peptydów  pozwalają im na wniknięcie w głębsze warstwy skóry, dzięki czemu świetnie sprawdzają się w kosmetykach pielęgnacyjnych.  Preparaty z peptydami wspomagają pielęgnację skóry dojrzałej, z widocznymi objawami starzenia, poszarzałej, pozbawionej elastyczności i jędrności. Co więcej, te maleńkie cząsteczki są przez skórę bardzo dobrze tolerowane, więc preparaty zawierające peptydy mogą używać także osoby z wrażliwą cerą. Warto też wiedzieć że dzięki ich dużej aktywności biologicznej pierwsze efekty działania są zauważalne dość szybko po rozpoczęciu stosowania kosmetyków  z peptydami. Jak działają peptydy na skórę? Do ich głównych właściwości kosmetycznych zaliczamy:

– Tworzenie włókien elastyny, poprawa, ujędrnienie i wygładzenie skóry.

– Nawilżenie suchej i odwodnionej skóry.

– Odmłodzenie i poprawa owalu twarzy oraz redukcja zmarszczek

– Rozjaśnianie przebarwień i ujednolicenie kolorytu skóry

– Symulacja naturalnych procesów biologicznych skóry

– Wyciszenie i ukojenie skóry, naprawa uszkodzeń wywołanych przez niekorzystne czynniki środowiskowe.

Jakie są rodzaje peptydów?

W kosmetologii wyróżnia się kilka rodzajów peptydów. Oto najważniejsze z nich:

– Peptydy sygnałowe – mają zdolność do komunikowania się z komórkami skóry i pobudzania ich do syntezy kolagenu, elastyny lub kwasu hialuronowego, aby poprawić jędrność, elastyczność i nawilżenia skóry. Znajdziesz je w kosmetykach przeciwzmarszczkowych.

Peptydy nośnikowe – mają zdolność do transportowania innych substancji aktywnych (witamin, minerałów, przeciwutleniaczy) do wnętrza komórek skóry.

– Peptydy enzymatyczne – mają zdolność do hamowania lub aktywowania enzymów w skórze. Te peptydy mogą też mogą blokować działanie enzymów odpowiedzialnych za rozpad kolagenu lub elastyny, co przekłada się na spowolnienie procesu starzenia się skóry.

– Peptydy biomimetyczne –  naśladują działanie naturalnych peptydów występujących w skórze, a tym samym poprawiać funkcjonowanie skóry na różnych poziomach.

Jak stosować kosmetyki z peptydami?

Kosmetyki z peptydami dostępne są pod postacią różnych formuł – najczęściej są to kremy oraz serum peptydowe, a także wszelkiego rodzaju esencje lub toniki. Jeśli chcesz poprawić kondycję skóry, włącz je do swojej rutyny pielęgnacyjnej i stosuj je regularnie, a wówczas możesz liczyć na doskonałe efekty.

Materiał zewnętrzny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj