Podróżując do Chorwacji, często zastanawiamy się jaki region wybrać. Ten kraj położony nad Adriatykiem ma nam dużo do zaoferowania, od pięknych plaż, po pyszne jedzenie i szeroki wybór miejsc zakwaterowania, które w łatwy sposób można zarezerwować na stronie internetowej dostępnej tutaj. Bez znaczenia, jakie miejsce wybierzemy, na pewno spędzimy tam wspaniałe chwile. 

W tym artykule skupimy się akurat na Riwierze Makarskiej. Pokażemy Wam, co warto tam zobaczyć, jakie są najpiękniejsze plaże oraz co robić tam w wolnych chwilach.

Co to jest Riwiera Makarska?

Jest to najpopularniejszy i największy region turystyczny w całej Chorwacji.  Znajduje się w środkowej części Dalmacji, przez co występuje tam typowy śródziemnomorski klimat. Riwiera rozciąga się od miejscowości Brela na północy, a kończy na południu w Gradac. 

To, co ją wyróżnia to duża różnorodność. Nad lazurowym Adriatykiem rozciąga się ogromny masyw górski Biokovo, więc zarówno osoby lubiące górskie wycieczki i te spędzające całe dnie na plaży znajdą tutaj coś dla siebie. Ta część Chorwacji oferuje nam też różne rodzaje miejsc wypoczynkowych. Od małych spokojnych, ale urokliwych miejscowości, jak Bratuš czy Krvavica, po tętniące życiem duże miejscowości, jak Makarska czy Baška Voda.

Najlepsze atrakcje na Riwierze

Wybierając ten region, zdecydowanie nie będziemy się nudzić. Każdego dnia możemy zaoferować sobie inne atrakcje! A oto najlpesze z nich:

  • Skywalk Biokovo ? to zapierająca dech w piersiach atrakcja zwany inaczej spacerem w chmurach. Szklany taras widokowy umieszczony jest na wysokość 1228 metrów n.p.m. Można udać się tam samemu samochodem lub skorzystać z wycieczki zorganizowanej z przewodnikiem.
  • Całodniowy rejs statkiem na wyspę ? będąc w riwierze, warto wybrać się na rejs statkiem, z tego miejsca popłyniemy między innymi na wyspę Bol, Hvar czy Brač. Rejsy trwają najczęściej kilka godzin i obejmują powitanie rakiją, zwiedzanie wyspy i obiad na statku.
  • Parasailing ? jest to niesamowity lot nad morzem, ze spadochronem, który ciągnięty jest przez motorówkę. Wbrew pozorom atrakcja ta nie jest niebezpieczna i można spróbować jej, nawet będąc z małymi dziećmi. Loty wykonywane są pojedynczo lub w tandemie.
  • Wodne dmuchańce ? to atrakcja skierowana głównie dla rodzin z dziećmi, chociaż każdy będzie dobrze się bawił, skacząc z dmuchanego zamku do wody!

Najpiękniejsze plaże Riwiery Makarskiej

Na riwierze rozciąga się ponad 60 km malowniczych plaż, w większości są to plaże kamieniste lub żwirowe, momentami przypominające piaszczyste. Poniżej lista plaż, które warto odwiedzić:

  • Plaża Punta Rata w Breli ? według magazynu Forbes jest to jedna z najpiękniejszych plaż na świecie.
  • Plaża Nugal w Tučepi ? to druga, oprócz plaży w Makarskiej plaża nudystów.
  • Plaża Nikolina w Baška Voda ? zwana też perłą Riwiery Makarskiej.
  • Plaża Plišivac w Podgorze ? mało zatłoczona, malownicza plaża.
  • Plaża Velika Duba w Živogošće ? bardziej dzika plaża, z dużą ilością cienia.

Jakich regionalnych dań warto spróbować?

Będąc w tym regionie Dalmacji warto spróbować między innymi Crni Rižot. To typowa dalmatyńska potrwa zawierająca czarny atrament mątwy. Kolejnym lokalnym przysmakiem są Kozice na Buzaru, czyli krewetki w sosie z pomidorów, oliwy, białego wina i pietruszki. Oprócz wyżej wymienionych potraw koniecznie warto spróbować też jednej z chorwackich grillowanych ryb np. Orady lub Brancina.

Materiał zewnętrzny